Budowa Kościoła

Ostatnie zmiany: 11.02.2018 19:59
(1270 dni i 13 godzin temu)

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące (1992-2012)

Zapraszamy do nabywania książki o histori naszej parafii i osiedla. Książka stanowi cegiełkę, a środki uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na dokończenie budowy kościoła.
Zpraszamy do zapoznania się ze "Słowem wstępnym"

Konferencja Episkopatu Polski Archidiecezja Krakowska Caritas Archidiecezji Krakowskiej Centrum Jana Pawła II OPOKA - Labolatorium wiary i kultury Mateusz - chrześcijański serwis www Wiara - Portal Gościa Niedzielnego KATOLIK - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących Polonia Christiana Katolicki Magazyn Internetowy Tygodnik Katolicki Niedziela Gość Niedzielny Mały Gość Niedzielny Przewodnik Katolicki Nasz Dziennik
Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS! Spam Poison Community Nie lubimy spamu! Spam nie lubi nas!

Masz pytania, uwagi?
Napisz do .

2000
2001
grudzien 2001
2002
2004
2008

Raport z Budowy Kościoła - 1999

Sprawa budowy naszego kościoła i plebani posuwa się powoli do przodu. Z zaproponowanych projektów Parafialna Rada Duszpasterska (z pewnymi poprawkami) zatwierdziła projekt pana mgr inż. Krzysztofa Filusia, a Komisja Sakralna Kurii Metropolitarnej wydała również o nim pozytywną opinię. Dlatego proszę wszystkich parafian o modlitwę w intencji dzieła budowy kościoła, chorych o ofiarowanie cierpień, o otwarcie serc wielu, aby to nasze wspólne dzieło wspierano dobrą radą i pomocą materialną.

Do końca lutego 99 r. zgromadziliśmy na koncie budowy kościoła kwotę 93,868 zł. Bóg zapłać za te imienne i bezimienne ofiary. Z rozesłanych deklaracji wraz z pierwszym numerem biuletynu parafialnego (może z pewnych powodów nie do wszystkich ten biuletyn dotarł) wróciło 256 i wziąż napływają nowe deklaracje. Oczekuję na te pisemne zobowiązania, bo one pozwolą nam planować wydatki jakie już w najbliższym czasie będzie trzeba ponieść, będziemy wiedzieć na ile możemy liczyć i jak dysponować zbieranymi pieniędzmi. Proszę o taką deklarację każdą rodzinę. Formularze deklaracji można nadal zabrać, są przy gazetach w kaplicy. Również tam znajdują się przekazy pocztowe z numerem konta budowy kościoła. Załączamy je również do tego biuletynu, bo wielu z Was w trakcie kolędy o nie prosiło. Przypominam, że kwotę wpłaconą na konto budowy można odliczyć od podatku - dowód wpłaty jest wystarczającym dokumentem dla Urzędu Skarbowego. Wydaję też stosowne zaświadczenia o dokonanej wpłacie w zakrystii kaplicy. Proszę wszystkich, wspólnie szukajmy ofiarodawców wśród naszych bliskich i znajomych. Ofiarujmy im przekazy wpłat zachęcając do pomocy w tym naszym wspólnym dziele.

Liczę też na mocne wsparcie tych, którym się bardzo dobrze powodzi - na ich wymowne ofiary. Czy Wasza rodzina włączyła się w to nasze wspólne dzieło modlitwą i ofiarą pieniężną??

Wiem, że wielu ludziom żyje się trudno i ciężko w tym czasie nowych reform. Wielu boryka się z problemami finansowymi. Dzieło budowy kościoła to również nasze wyrzeczenie, nasza ofiara i trud. To wszystkich nas kosztuje. Jest to sprawa Boża, więc trzeba prosić o Boże błogosławieństwo i Bożą pomoc. Ufam, ze tego nam niebranie.

Na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę obfitych łask Zmartwychwstałego Pana: miłości rodzinnej, zgody i prawdziwego pokoju. Z modlitwą i kapłańskim pozdrowieniem.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Koscioła - 1999 w formacie PDF do pobrania


1999
2001
grudzien 2001
2002
2004
2008

Raport z Budowy Kościoła - 2000

Drodzy Parafianie! Szanowni Państwo.

W 2000 Roku Świętym - Jubileuszowym, w Milenijnym Roku Diecezji Krakowskiej mała cząstka Kościoła powszechnego i partykularnego - nasza Parafia N.N.M.P na osiedlu Rżąka w Krakowie, rozpoczęła budowę kościoła i plebani wraz z zapleczem duszpasterskim.

Po złożeniu wszelkich dokumentów w krakowskiej architekturze, długo czekaliśmy na pozwolenie na budowę. Decyzja została wydana dopiero 7.09.2000 roku. Po jej uprawomocnieniu krakowska firma budowlana „STAAND”, która wygrała przetarg budowlany przystąpiła do pierwszych prac: odwodnienie terenu i pierwsze wykopy. Koncepcja budowy - projekt kościoła i plebani oraz naturalne położenie terenu działki budowlanej (spadek terenu) nakazywało rozpocząć prace od fundamentów plebani wraz z zapleczem duszpasterskim. Po ich wybudowaniu rozpoczniemy prace przy fundamentach Kościoła. Wraz z rozpoczęciem budowy Parafialny Klub Sportowy „Orlęta - Rżąka” rozpoczął budowę osiedlowego boiska sportowego do piłki nożnej. Będzie ono stanowiło całość w kompleksie rekreacyjno - sportowym przed i wokół kościoła. Zrobiono odwodnienie terenu boiska i część ziemi nawieziono z terenu budowy kościoła. Prace będą dalej postępować i może już na jesień uda się rozegrać pierwszy mecz na dużym, dobrym boisku. Tu pragnę podziękować ofiarodawcom i sponsorom boiska: Firmie „STAAND”, Firmie „HEBAN”, Panu Tadeuszowi Woźniczce, Panu Andrzejowi Dobroszowi za ofiarowane na ten cel pieniądze. Klub prosi również o pomoc w tym dziele, dla dobra osiedla. Prace budowlane przy kościele wykonuje firma wspomagana udziałem mężczyzn z parafii (kilku przyjętych do firmy), inni pracują odpłatnie. Są i tacy - 16 panów zapisanych w księdze pracy - którzy pracowali bezinteresownie przy budowie - za staropolskie „Bóg zapłać”. Wielką pomocą przy budowie jest udział fachowej kadry inżynierów z naszej parafii, którzy swoje prace wykonali i wykonują bezpłatnie. Wszystkie prace geodezyjne prowadzi Pan mgr Józef Budzowski. Projekty wodno - kanalizacyjne wykonał Pan mgr inż. Marek Bacewicz. Pan Andrzej Kucharski jest inspektorem nadzoru i inwestorem zastępczym naszej budowy. Bóg im zapłać za już wykonane prace. Dużą pomocą materialną i sprzętową (wózki, podnośniki) służy Firma „Heban” z ulicy Kosocickiej. Firma „Elektron” z Krakowa - Pan Dyrektor Andrzej Miernik - ofiarowała stal za prawie 10 tys. złotych. Firma „ANDRE” S.C. ofiarowała wodę i napoje na czas trwania budowy. Z wydziału Budownictwa Sakralnego Kurii Krakowskiej otrzymaliśmy 25 tys.złotych. Byłem również z przedstawicielami naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej na zbiórce pieniędzy w Parafiach Kosocicach i Frydrychowicach. Kierując prośbę do tych Parafii zebraliśmy na budowę 4.140 złotych z Kosocic i 4.463 złote z Frydrychowic. Z wigilijnych opłatków na cele budowy wpłynęło 6.279 złotych.

Ofiary na budowę kościoła składamy w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Zachęcam też do nabywania cegiełek w zakrystii i rozprowadzania ich wśród znajomych i bliskich. Wspólnie szukajmy ofiarodawców - dobrych ludzi, gotowych nam pomóc. Ofiary na budowę kościoła składamy w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Zachęcam też do nabywania cegiełek w zakrystii, i rozprowadzania ich wśród znajomych i bliskich. Wspólnie szukajmy ofiarodawców - dobrych ludzi, gotowych nam pomóc.

Zwracam się zwłaszcza do tych którzy obiecali wesprzeć materialnie kiedy rozpoczniemy już budowę. Proszę o pomoc. Ci co mogą ofiarować więcej niech to uczynią wpłacając wprost na konto budowy. Blankiety wpłat można pobrać pod chórem w kaplicy. Niech powoli rośnie to wspólne dzieło na chwałę Boga i Maryi, Matki Bożej. Niech będzie naszą chlubą i pomnikiem naszej żywej wiary i religijności. Proszę również o modlitwę w intencji tego dzieła. Chorzy niech ofiarują swoją samotność i cierpienie. Wspólnie raz modlitwą, pracą i ofiarą budujmy nasz kościół.

Za wszystkich ofiarodawców, dobrodziejów, inżynierów i budowniczych w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest Msza Święta, a na Nowennie do Matki Bożej polecamy Ich jej opiece.

Z szacunkiem i wdzięcznością:

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - 2000 w formacie PDF do pobrania


1999
2000
grudzien 2001
2002
2004
2008

Raport z Budowy Kościoła - 2001

Drodzy Parafianie!

Po zimowej przerwie, w połowie marca, rozpoczęliśmy pracę przy budowie kościoła i plebanii. Trwa osuszanie terenu przygotowanego pod fundamenty kościoła. Tzw. „suchy beton” - można położyć tylko na pewny grunt, osuszony i utwardzony.

Na początku marca otrzymaliśmy darowiznę od krakowskiej cegielni Biegonice - Zasławice 10.000 pustaków MAX - 25 000zł. Wcześniej dostaliśmy poprzez Kurię Metropolitarną w Krakowie, od firmy Jopek darowiznę na 35,730 zł - dachówkę, gonty, cegłę itd. Należało więc przystąpić do budowy plebanii, mając praktycznie materiał na jej realizację. Budowa trwa, co już znacznie widać.
Plany są taki, aby w tym 2001 roku wybudować fundamenty kościoła - stan „0” i plebanię w stanie surowym, tak aby w fundamentach udostępnić dzieciom i młodzieży sale spotkać i rekreacji. Może przez wakacje 2002 roku uda się księżom zamieszkać w części plebanii, Jest to koniecznie, aby księża wreszcie mieszkali razem „u siebie”.

Wyrażam wdzięczność i serdeczne Bóg zapłać tym, którzy systematycznie składają swe ofiary na naszą budowę w III niedzielę każdego miesiąca na tacę, czy to wpłacając na konto budowy. Dziękuję również anonimowym ofiarodawcom. Proszę o pomoc w budowie tych, którzy jeszcze nie włączyli się w to dzieło. Chciejcie mieć swój udział, swoją „cegiełkę” w zewnętrznym znaku naszej wiary i religijności. Każda złożona ofiara jest wpisywana do „Księgi Ofiarodawców”. Niech nikogo w niej nie zabraknie.
Pomagają nam i inne parafie. Z przedstawicielami naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej wyjeżdżamy na zaproszenie tych parafii. Tam głoszę kazania i zbieram na tacę. W ten sposób w parafii Krempachy zebraliśmy 3.085 zł. Z parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim w Krakowie 9.898 zł. Z parafii Kraków - Rybitwy 1.956 zł. A z parafii Piaski Nowe 9.512. Z rozprowadzonych cegiełek XII 2000 - II 2001r. - 2.850 zł. Z wydziału Budownictwa Sakralnego Kurii otrzymałem 15.000zł, z ofiar kolędowych składanych na ten cel przez wszystkich księży Archidiecezji. Dziękuję serdecznie firmie „Elektron” za darowiznę 2.400zł.

Wspólnie razem szukajmy ofiarodawców i dobroczyńców, chciejmy rozprowadzać cegiełki (można w zakrystii brać je w komis). Zwracam się ponownie z prośbą do tych , którzy obiecali wesprzeć materialnie kiedy rozpoczniemy już budowę. Proszę o pomoc. Ci co mogą ofiarować więcej niech to uczynią wpłacając na konto budowy. Blankiety wpłat można pobrać pod chórem kaplicy. Wspierajmy to dzieło Boże ku chwale Maryi Nawiedzającej swoją modlitwą, ofiarnym cierpieniem...

Szczególnie proszę mężczyzn, aby zapytać kiedy mogą przyjść i popracować za „Bóg zapłać”, aby księga pracy zapełniała się naszymi nazwiskami.

Podaję też do wiadomości parafian, że zrezygnowaliśmy z dalej współpracy - nadzoru autorskiego z Pracownią Architektury S.C A.K Filusiowie i P. Bieleński oraz wybranym przez nich inż. Konstruktorem. Spowodowane to zostało brakiem elastyczności w rozwiązywaniu potrzeb inwestora przy budowie plebanii. W ich miejsce mamy już innych inżynierów.

Kończąc informuję że za wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów, inżynierów i budowniczych w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest Msza Święta, a na Nowennie do Matki Bożej polecamy Ich jej opiece.

Z szacunkiem i wdzięcznością.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - 2001 w formacie PDF do pobrania


1999
2000
2001
2002
2004
2008

Raport z Budowy Kościoła - grudzień 2001

Drodzy Parafianie!

Już na początku marca tego roku, dzięki dobrej pogodzie mogliśmy kontynuować budowę plebani. Równocześnie trwały prace przy wykopach ziemi pod fundamenty Kościoła.

Na początku czerwca mimo częstych opadów udało się przy dobrej pogodzie wylać tzw. „chudy beton” pod nawy Kościoła. Na przełomie czerwca i lipca rodzina górali Kaczorów sprawie i szybko wykonała dach plebani kryjąc go dachówką. Wielką pomocą służyli tu lektorzy naszej parafii. Następnie trwały prace przy ławach Kościoła. Tony stali (zbrojenia) i wiele kubików betonu. Dalej mury fundamentów Kościoła i setki stempli tak metalowych jak i drewnianych. Potem zbrojenie płyty tak aby, 30X wylać 121,5 m betonu B-20 na tony uzbrojonej stali. Przed zimą zrobiliśmy to co było w planie: stan surowy plebani z oknami i fundamenty Kościoła tzw. Stan zerowy. Zostały również zaizolowane i ocieplone mury Kościoła oraz obsypane ziemią. Ponieważ na budowie zdarzały się zniszczenia i kradzieże koniecznością był stróż z plebańskim psem. Wyrażam wdzięczność tym panom, którzy podjęli trud stróża i robią to bezinteresownie.

Prace przy boisku obok Kościoła zostały przerwane. Trwają sprawy odwłaszczeniowe części działki a te ciągną się długo. Ufam, że na wiosnę 2002 roku ruszą dalsze prace i rozpocznie się również powstawanie kompleksu rekreacyjno - sportowego wokół Kościoła.

Pragnę podziękować Panom inżynierom, kierownictwu i pracownikom firmy „STAAND” za terminowe ukończenie prac i zabezpieczenie budowy przed zimą. Dziękuję również wszystkim mężczyznom - parafianom, zwłaszcza zbrojarzom, którzy w tym roku za „Bóg zapłać” przepracowali przy budowie łącznie 832 godziny. Opatrzności Bożej dziękuję, że niewypał z II wojny wykopany z ziemi fundamentów Kościoła nikomu nie wyrządził krzywdy. Został zabezpieczony przez policję i zabrany przez saperów. Przez okres zimy pozostaje wypłacić zaległości i zrobić harmonogram dalszych prac na plebani i Kościele.
Od maja tego roku z trzeciej niedzieli każdego miesiąca zebraliśmy do grudnia 76,776 zł. Z innych składek 34.498 zł, ze ślubów, pogrzebów, nabożeństw fatimskich, I Komunii Św., Bierzmowania 11.656 zł. Z Kurii Krakowskiej otrzymaliśmy 95.000zł, Firma „Contractor” (dostawca betonu) ofiarował darowiznę 10.000 zł. Wraz z przedstawicielami naszej Rady Duszpasterskiej odwiedziliśmy następujące parafie, gdzie głosiłem Słowo Boże i zbierałem składkę na budowę Kościoła: Piaski Nowe - 9.512zł, Nowa Biała - 1.881zł, Piaski Wielkie 6.249 zł, Kraków Parafia Św. Szczepana - 12.085zł, Myślenice Zarabie - 4.740zł, Kurów - 2.032zł, Maków Podhalański (moja rodzinna parafia, tuż przed powodzią) 13.045zł, Pcim - 8.224zł, Wieliczka Parafia Św. Klemensa - 14.347 zł, Sucha Beskidzka - 13.026 zł, Kraków Parafia Św. Mikołaja 7.585zł. Ze sprzedanych cegiełek - 7.440zł.

Pragnę powiedzieć serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim parafianom, którzy składają ofiarny na tacę czy bezpośrednio na konto parafii. Dalej proszę o modlitwę, ofiarowane cierpienie w intencji budowy. Proszę o pomoc materialną, o pracę przy budowie, przy stróżowaniu, o pomoc w rozprowadzaniu cegiełek, tak aby to Boże Dzieło systematycznie wrastało w górę, aby budowa postępowała do przodu.

Kończąc informuję że za wszystkich ofiarodawców, dobrodziejów, inżynierów i budowniczych w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 18.00 jest odprawiana Msza Święta, a na Nowennie do Matki Bożej polecamy Ich jej opiece.

Z szacunkiem i wdzięcznością.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - grudzień 2001 w formacie PDF do pobrania


1999
2000
2001
grudzien 2001
2004
2008

Raport z Budowy Kościoła - 2002

Drodzy Parafianie!

Decyzją naszego Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego, każda parafia budująca nowy kościół, została otoczona patronacką opieką. Naszej Parafii zostały przydzielone 3 dekanaty:

1. Kraków - Prokocim z 8 Parafiami: Bieżanów, Nowy Bieżanów, Kosocice, Piaski Nowe, Piaski Wielkie, Prokocim, Nowy Prokocim, Rybitwy.
2. Sucha Beskidzka z 10 Parafiami : Hucisko, Krzeszów, Kurów, Lachowice, Stryszawa, Stryszawa Dolna, Sucha Beskidzka, Ślemień, Tarnawa Dolna i Zembrzyce.
3. Zakopane z 10 Parafiami : Antałówka, Bystre, Cyrhla, Chramcówki, Harenda, Kościelisko, Krzeptówki, Święty Krzyż, Olcza i Najświętszej Rodziny.

Raz w roku ksiądz budujący kościół odwiedza daną parafię, głosi słowo Boże i zbiera ofiarę na tacę na budowę swojego kościoła. I to jest pomoc diecezji, czyli określonej parafii dla wiadomej parafii i konkretnie budującego kościoła. W tym roku udało mi się odwiedzić wraz z Panem Andrzejem Jaglarzem - przedstawicielem naszej Rady Duszpasterskiej - 4 parafie: Najświętszej rodziny - Bieżanów Nowy (ofiara - 13.062zł), Matki Bożej Różańcowej - Piaski Nowe (ofiara - 9.180zł), Świętego Wojciecha - Kraków os. Bronowickie (ofiara - 8.233zł), Świętej Anny w Stryszawie (ofiara - 5.813 zł). Pozostałe parafie odwiedzimy przez kolejne niedziele całego roku. Wniosek jest i taki, że przez 28 niedziel nie będę obecny w naszej parafii. Innej pomocy z Kurii Krakowskiej na budowę kościoła już chyba nie będzie. Pod koniec ubiegłego roku i do tej pory otrzymaliśmy z Kurii 90.000zł. W naszej parafii zebraliśmy na budowę w styczniu 2002 roku kwotę 10.730zł. W lutym 2002 - 11.567 zł. Na konto bieżące wpłynęło 2.390 zł a z rozprowadzonych cegiełek od 17 X 2001r. - 2.070zł.
Planujemy w tym roku wznieść ściany kościoła w górę tak, aby w jedną z nich, przy wejściu do kościoła 31 V 2002 roku - w nasz Odpust Parafialny - Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski mógł wmurować kamień węgielny poświęcony już przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Bardzo bym chciał, zgodnie z decyzją Rady Parafialnej wykonać prace na plebanii, aby księża mogli wspólnie zamieszkać - żeby podczas Wizytacji Kanonicznej naszej parafii 1 i 2 grudnia 2002 roku Ksiądz Kardynał mógł już ją poświęcić. Dalej proszę o modlitwę w intencji tego Bożego dzieła, proszę o ofiary pieniężne, o pomoc w rozprowadzaniu cegiełek (daję je w komis w zakrystii) o szukanie życzliwych ludzi - ofiarodawców.

Proszę też Matkę Bożą - patronkę budującego się Kościoła o orędownictwo w wypraszaniu potrzebnych łask dla inżynierów i pracowników budowy naszego kościoła.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - 2002 w formacie PDF do pobrania


1999
2000
2001
grudzien 2001
2002
2008

Raport z Budowy Kościoła - 2004

Drodzy Parafianie!

1 grudnia 2002 r. na spotkaniu naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej, w czasie Kanonicznej Wizytacji Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, zapadła decyzja, iż należy podjąć trud dokończenia budowy plebani i realizacji II etapu budowy kościoła: mury wraz z jego sklepieniem.

Ks. Kardynał napisał w powizytacyjnym sprawozdaniu „kalkulacja wydaje się przekonująca: należy pospieszyć z budową /sytuacja ekonomiczna będzie się pogarszać/ skoro branie kredytów jest drogie, sięgnąć po subwencję z archidiecezji ponad ewentualne „kolędowe” wsparcie. Tak więc docieramy do możliwości lub ich braku u Kardynała. Nie obiecywałem więcej niż to , iż biorę na serio to rozumowanie i apel.” A więc jest szansa iż z Jego pomocą, z pomocą naszych patronackich parafii, z naszymi ofiarami i pomocą innych dobrych ludzi podołamy ciężarowi budowy kościoła.

Prace przy plebani szły do przodu, tak że we wrześniu 2003 roku moglili się wprowadzić - Ks. Andrzej, Ks. Adam i ja - do wspólnego domu, zamieszkać u siebie razem, blisko kaplicy i kościoła, być razem. Za to jesteśmy wdzięczni tym, którzy przy niej pracowali i składali ofiary. Tu na plebani jest duża sala - miejsce spotkań grup parafialnych. Działa dla dzieci świetlica „Jutrzenka” od pondz. - pt od 15.00 - 18.00 i sobota od 9.00 do 11.00. Tu dzieci znajdują bezpłatną pomoc w nauce, również języków obcych, korzystają z komputera czy Internetu pod życzliwą opieką wychowawców - nauczycieli, sióstr Michalitek i studentów - wolontariuszy. Im również jestem wdzięczny za ofiarowany czas i serce.

Chętnych zapraszam do pomocy dzieciom. W tej sali jest biblioteka parafialna czynna w czwartki od 18.30 - 20.00. Przystąpiliśmy do wyboru firmy budowlanej, która podjęła by się wykonania dalszych prac - murów kościoła i jego sklepienia. Najlepszą ofertę złożyła krakowska firma „Łęgprzem”, biorąc na siebie również kredytowanie budowy. Pojawił się wielki dźwig i mury zaczęły się wznosić ku niebu. Już widać je z daleka. Należało je przykryć sklepieniem. Konstrukcja żelbetonowa kościoła jest prototypowa, nietypowa, a to ze względu na kąt nachylenia 45 stopni.

Prace przygotowawcze trwały kilka miesięcy mimo zimowej auty. Finisz to prawie 60 godzinne, ciągłe wylewanie betonu zakończone 6 lutego 2004 roku. Dziękuję Bogu, że dał dobrą pogodę - lato w zimie. Tydzień słonecznej pogody, bez mrozu wystarczyło, aby ”wiecha” stanęła na dachu. Opieka Matki Bożej - patronki naszej parafii sprawiła, że nikomu, mimo trudnych, wysokościowych prac nic się nie stało. Za nocne utrudnienia przepraszam.

To również wieli trud i wysiłek inżynierów i pracowników budowy. To przecież najtrudniejsza i najbardziej odpowiedzialna praca przy tym kościele. Nad całością prac czuwał w dzień i w nocy pan inż. Andrzej Kucharski - inspektor nadzoru, „mózg i serce” tej budowy. Wyrażam mu wielką wdzięczność za ogromny, bezinteresowny trud i pracę.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - 2004 w formacie PDF do pobrania


1999
2000
2001
grudzien 2001
2002
2004

Raport z Budowy Kościoła - 2008

Zaraz po Świętach wielkanocnych nowotarska Firma p. Dyrdy przystąpiła do ocieplania ścian kościoła. Wełna kupiona dużo wcześniej czekała w przyziemiu. Robota szła dobrze i szybko bo sporo ich przyjechało. Mieli swoje rusztowania. Kolor elewacji wybrał p. prof. Wincenty Kućma. Podoba się. Nie słyszałem głosów krytycznych . Firma zrobiła też daszki przy wejściu do kościoła, które pokryła blachą miedzianą. Przygotowali też dolne ściany kościoła pod cokół. Nie podjęli się tynkowania i malowania wewnątrz kościoła. Cokół wokół kościoła został zrobiony z marmuru - piaskowca „pustynna czerwień”. Całość daje doskonały efekt. Wewnątrz kościoła są systematycznie robione prace związane z jego oświetleniem i nagłośnieniem. Zrobiliśmy też stolarkę aluminiową do przyziemia kościoła. Całość dobrze wkomponowana. Otwarła się przestrzeń do przyziemi kościoła, które czekają na zagospodarowanie. Trudno było o dobrego wykonawcę do tynkowania i malowania wewnątrz kościoła. Wielu przychodziło, oglądało i odchodzili. Dopiero firma od Nowego Sącza „BAU-GIPS” p. Grzegorza Lebdy podjęła się tej trudnej roboty. Rozpoczęli w sierpniu w czasie wakacji. Trzeba było postawić „las” rusztowań aluminiowych i drewnianych. Szło to początkowo wolno. Duża wysokość, skosy, załamania nie ułatwiały pracy a było tylko kilku pracowników. Kiedy zrobili rusztowanie na połowę kościoła rozpoczęło się tynkowanie. Maszynowe, tynkiem gipsowym. Wtedy też zamontowaliśmy urządzenia wentylacyjne w szczycie prezbiterium i na wieży kościoła. Po wytynkowaniu połowy kościoła czekaliśmy aż tynk wyschnie. Późną jesienią i zimą trwa to dłużej. Kiedy już przeschło starannie dobraliśmy /p. profesor/ kolory : ściany - „Havanna 18” odciągi /żebra/ - „Terra 16” i sufit - „Nutria 18”. Rozpoczęło się malowanie. Po wymalowaniu połowy /od strony ołtarza/ kościoła rusztowanie przeniesiono na II jego część - od strony chóru. Dalej tynkowanie i malowanie. Firma zagospodarowała też przestrzeń pod boczne ołtarze. Praca trwała prawie rok. Zrobili fachowo i ładnie wygląda... Wszystko to pod troskliwym okiem inspektora nadzoru, naszego parafianina p. inż. Andrzeja Kucharskiego. Teraz trzeba to pospłacać. W 2009 roku pozostał nam tylko jeden patronacki dekanat: Zakopane. Będziemy musieli radzić już sobie sami. Wciąż więc szukamy dobrych ofiarodawców.

Do zrobienia wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania podłogowego kościoła wraz z przyziem wybraliśmy firmę AREA-TERM z Czarnochowic koło Krakowa. Zrobiono całe plany. Robimy I etap. To ogrzewanie podłogowe posadzki kościoła wraz z prezbiterium i wentylacja. Instalacje położyli we wrześniu. Potem zrobiliśmy wylewkę na całą płytę kościoła. Po wyschnięciu można kłaść płytki granitowe wg projektu pana W. Kućmy. Prace z posadzką rozpoczęto na początku października.

Ks. Andrzej Pieróg - Proboszcz Parafii

Raport z Budowy Kościoła - 2008 w formacie PDF do pobrania